Handleidingen

Hoe je uitval vermindert

Uitval wordt bepaald vóór de eerste zaagsnede: door de maten die je kiest, de instellingen die je de indeling meegeeft en wat je op dezelfde platen zet. Deze handleiding verandert één ding tegelijk op dezelfde klus en laat zien wat elke wijziging oplevert.

De uitgangsituatie

Drie onderkastjes van 600 mm, 21 onderdelen, op platen van 2440 × 1220 mm met een zaagsnede van 3 mm, trim van 10 mm en rotatie toegestaan. De indeling heeft 4 platen nodig, en 34,5% van de plaat bestaat niet uit onderdelen.

2440 × 1220 mm · zaagsnede 3 mm · trim 10 mm
OnderdeelBreedte (mm)Hoogte (mm)Aantal
Zijkant5607206
Bodem5645603
Bovenkant5645603
Legplank5645403
Achterwand6007203
Deur5967163
Deur716 × 596Zijkant720 × 560Zijkant720 × 560Zijkant560 × 720Deur716 × 596
Plaat 1 · 2440 × 1220
Achterwand720 × 600Zijkant720 × 560Achterwand720 × 600Deur716 × 596Legplank540 × 564Zijkant720 × 560
Plaat 2 · 2440 × 1220
Zijkant720 × 560Achterwand720 × 600Bodem564 × 560Legplank540 × 564Bodem560 × 564Bodem564 × 560Legplank564 × 540Bovenkant560 × 564
Plaat 3 · 2440 × 1220
Bovenkant564 × 560Bovenkant560 × 564
Plaat 4 · 2440 × 1220

Indeling gegenereerd door de optimizer van CutGrid voor dit voorbeeld. Gekleurde blokken zijn onderdelen, gestreepte vlakken zijn reststukken en de buitenste rand is trim.

  • Zijkant
  • Bodem
  • Bovenkant
  • Legplank
  • Achterwand
  • Deur

1. Trim alleen wat beschadigd is

Trim verwijdert een strook van elke kant voordat onderdelen worden geplaatst. Met 10 mm trim heeft de klus 4 platen nodig. Met gave fabrieksranden en trim op 0 zijn dat 3 platen bij 12,6% uitval.

Kijk naar de randen die je daadwerkelijk krijgt. Vierkant, onbeschadigd melamine heeft vaak geen trim nodig; platen die op de kant zijn opgeslagen bij een handelaar meestal wel.

Deur716 × 596Achterwand720 × 600Zijkant720 × 560Zijkant720 × 560Deur716 × 596Zijkant720 × 560
Plaat 1 · 2440 × 1220
Achterwand720 × 600Zijkant720 × 560Zijkant720 × 560Zijkant720 × 560Bovenkant564 × 560Bodem564 × 560Legplank564 × 540
Plaat 2 · 2440 × 1220
Deur716 × 596Achterwand720 × 600Bodem564 × 560Legplank564 × 540Bovenkant564 × 560Legplank564 × 540Bovenkant564 × 560Bodem564 × 560
Plaat 3 · 2440 × 1220

Indeling gegenereerd door de optimizer van CutGrid voor dit voorbeeld. Gekleurde blokken zijn onderdelen, gestreepte vlakken zijn reststukken en de buitenste rand is trim.

  • Zijkant
  • Bodem
  • Bovenkant
  • Legplank
  • Achterwand
  • Deur

2. Laat onderdelen roteren

Rotatie vergrendelen voor elk onderdeel, alsof elk onderdeel een korrelrichting heeft, drijft de klus op naar 5 platen bij 47,6% uitval. Vergrendel alleen de onderdelen waarvan de korrel of het patroon één kant op moet lopen, en laat de rest vrij.

3. Kies het plaatformaat

Op plaat van 2800 × 2070 mm heeft dezelfde klus 2 platen nodig en koop je 11,59 m² in plaats van 11,91 m². Of dat goedkoper uitvalt hangt af van de prijs per plaat; de handleiding over plaatformaten vergelijkt drie formaten.

4. Klussen samenvoegen

Een boekenkast van 1800 mm op zichzelf heeft 2 platen nodig. Samen met de kastjes ingedeeld hebben beide klussen 5 platen nodig, omdat de onderdelen van de boekenkast de gaten opvullen die de kastjes laten. Als twee klussen hetzelfde plaatmateriaal gebruiken, deel ze dan in als één lijst.

2440 × 1220 mm · zaagsnede 3 mm · trim 10 mm
OnderdeelBreedte (mm)Hoogte (mm)Aantal
Zijkant30018002
Boven/onder7643002
Legplank7622804
Achterwand80018001
Afzonderlijk en samen
KlusPlaten
Drie kastjes4
Boekenkast2
Beide in één indeling5

5. Bewaar het reststuk

Elk plan eindigt met reststukken. Het grootste uit de uitgangsituatie is 1853 × 1200 mm. Sla het op in de voorraadbibliotheek en voeg het toe aan de voorraad van de volgende klus, dan wordt een deel van de uitval van deze klus het materiaal van de volgende. De handleiding over reststukken laat zien hoe een restant wordt gebruikt voordat een nieuwe plaat wordt opengebroken.

Veelgemaakte fouten

  • Instellingen aanpassen om het getal er beter uit te laten zien

    Zaagsnede 0 of trim 0 op een beschadigde plaat geeft een mooier plan en onderdelen die niet passen. Gebruik de werkelijke waarden.

  • Één kastje tegelijk indelen

    Elk kastje eindigt met zijn eigen reststuk. Eén lijst voor de hele klus deelt die gaten.

  • Reststukken weggooien

    Een reststuk is alleen uitval als niemand het gebruikt. Label het met het materiaal en de maat, en sla het plat op.

Vragen

Wat is een goed uitvalpercentage voor plaatmateriaal?
Dat hangt af van de onderdelen. Deze ene klus loopt van 12,6% tot 47,6% uitval, puur door de instellingen. Vergelijk plannen voor dezelfde klus, niet percentages tussen verschillende klussen.
Vermindert een betere optimizer de uitval?
Die vindt betere indelingen voor dezelfde invoer, en het verschil kan een plaat schelen. De grotere knoppen zijn meestal de invoer: trim, rotatie, plaatformaat en klussen samenvoegen.
Is uitval hetzelfde als reststuk?
In CutGrid is uitval al het gekochte plaatmateriaal dat geen afgewerkt onderdeel is: reststukken, trim en zaagsnede. Reststukken zijn het deel daarvan dat je opnieuw kunt gebruiken.